Valerhyi prezanton “Marshallin” e Brukselit per rajonin, rreth 30 miliarde euro

Ndaje

Komisioneri per Zgjerimin i BE, Valehyi lajmeroi sot planin ekonomik te BE per Ballkanin gjate nje konference shtypi me Kryeministrin Rama ne Tirane.

“Po kalojme tek segmenti i tretë, ai ekonomik. Ky eshte nje plan qe e kemi ndertuar sebashku me vende te rajonit. Kjo pakete u ndertza duke dashur te kemi ndikim te madh ne rajon nen4-5 vitet e ardhshme. Kemi 9 miliarde euro grante pwe Ballaknin si dhe 20 miliatde euro shtede si garanci ose 30% e GDP se gjitje rajonit”, tha Komisioneri.

Ne vijim ai permendi korridorin blu, gazsjellesit nga Shqiperia ne vende te tjera te rajonit dukell ne permiresuar investimet.

“Duam qe klima e biznesit te jete e sigurte dhe drejtesia e pavarur. Duam te kemi nje program shkolimi per te rritur aftesite e te rinjve te Ballkanit, duke shmangur largimin e trurit”, tha Valerhyi. /DRONI.al/

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje