Kodi Zgjedhor në Parlament/Bylykbashi mesazh mazhorancës: Nuk ka sistem që ta shpëtojë Edi Ramën nga humbja e thellë

0Shares
0

Përfaqësuesi i Partisë Demokratike në Këshillin Politik, Oerd Bylykbashi, jep një mesazh të fortë para votimit të ndryshimeve në Kodin Zgjedhor në Kuvend.

Në një postim në ‘Facebok’, Bylykbashi shkruan se sisteme demokratike në Evropë ka plot, por nuk ka sistem që ta shpëtojë Edi Ramën nga humbja e thellë që e pret.

Kur genjyen se koalicioni me liste te perbere nuk perdoret dot me listat e hapura, ia provuam publikisht qe genjejne. Italia i zgjedh “parlamentet” lokale te Romes, Milanos, Bolonjes apo Firences me votim proporcional me lista te hapura ku zgjedhesi ka te drejte te votoje dy kandidate nga lista e partise se koalicionit. Partite italiane ne keto zgjedhje parlamentesh lokale lidhen ne koalicion njesoj si ne Shqiperi, por ruajne identitetin duke garuar secila me listen e vet te hapur te kandidateve. Zgjedhesit italiane kane te drejte te zgjedhin kandidatin qe duan tek lista e partise se koalicionit.

Thane qe me koalicionin sic e kemi ne, me liste te perbere, fleta e votimit behet shume e komplikuar. Por ja qe Italia e ka zgjidhur. Zgjidhjen me nje flete te thjeshte votimi e kemi demonstruar edhe ne prej disa muajsh”,-shprehet Bylykbashi.

/DRONI.al/

/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje