Raporteri i Shqipërisë në PE thirrje qeverisë Rama: Tërhiqni ligjet për median!

Raporteri për Shqipërinë në Parlamentin Europian David Lega godet sot sërish ligjin „antishpifje“ të qeverisë Rama:

Duke lavdëruar si lajm të mirë arritjet e medias në përpjekje për vetërregullim Lega kritikon sërish „paketën antishpifje të propozuar nga qeveria.

“Garantimi i lirisë së medias është vital për demokracinë dhe i domosdoshëm për integrimin në BE të Shqipërisë“ e përmbyll deklaratën e Lega-s.

Në debatin për problemet e demokracisë në Shqipëri të mbajtjur në Komisionin e Jashtëm të PE në qershor Lega deklaroi se qeveria Rama po tregohet e butë me baronët e drogës dhe e ashpër me gazetarët.

Javët e fundit qeveria tentoi të aprovonte disa amendamente të hartuara fshehtas të cilat nuk pasqyronin opinionin e Komisionit të Venecias. Delegacioni i BE në Tiranë dhe Stefan Schenach, raporter per median në Asamblenë Parlamentare të Keshillit të Europës (si edhe anëtar i Grupit Socialist ) reaguan ashpër.

Opozita, Presidenti e shoqeria civile e kanë denoncuar vazhdimisht ligjin e qeverisë Rama si rrezik për lirinë e medias

🆕Good news for online media in #Albania!
👍 Self regulation – independent media.
👎 The #antidefamation law proposed by the government.
Ensuring #mediafreedom is vital for democracy and indispensable for Albania’s EU integration.

https://twitter.com/davidlega/status/1311556906679521280?s=24

/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje