Tirana Parking nuk jep zgjidhje per makinat e rezidenteve, vijon vjedhja nga policia bashkiake

Ndaje

Tirana Parking vijon te rrembeje parate e disa mijera qytetareve te Tiranes qe makinat i kane te regjistruara ne emer te biznesit. Ata parkojne perpara shtepive te tyre por nderkohe policia bashkiake qe nuk duhet per asgje tjeter vec per gjoba ka zbardhur xhnaat e makinave.

Policet pervec jane te pashkolle, nuk dine te shkruajne, nuk marrin parasysh asgje tjeter, bile as vertetimin e banimit te te zotit te makines.

Foto e gjobes se trete. Ne foto gjoba me te verdhe ndersa brenda xhamit eshte vertetimi i banimit, leshuar nga njesia administrative, i vetmi institucion i lejuar te leshoje dokumenta banimi dhe jo Tirana Parking qe nuk e njeh kete vertetim.

Tirana Parking nuk jep autorizime per makinat ne pronesi te biznesit edhe pse adresa e personit dhe biznesit jane ne te njejten zone te parkinit, duke shtuar ngarkesen e shpenzimeve per te gjithe ata qe makinen e vetme qe kane per arsye te ndryshme e kane ne emer te biznest, i cili eshte ne emrin e tyre po ashtu.

Tirana Parking, keshilli bashkiak monist dhe zyrtaret e pashkolle te bashkise nuk e kane konsideruar kete rast dhe as kane dhene nje zgjidhje.
Pra sipas tyre, mund te jesh rezident, edhe biznesi ne te njejten adrese, por makina nuk mund te jete. Nderkaq je rezident edhe duke qene me qera, por makina qe ti perdor me qera apo autorizim perdorimi nuk gezon keto te drejta.

Edhe ne fundjave ua leshon ne kurriz robte me shishe plastike, qe lejohen nga policia bashkiake ne nje forme tjeter rjepje te qytetareve dhe perfitini prej policise bashkiake qe ndan parate me ta.

Me shume se ceshtje shkolle e dije, eshte ceshtje vjedhjeje. Bashkia e Tiranes me zdromsin ne balle nuk ben gje tjeter vecse gjen mekanizma qe tua nxije jeten qytetareve ne cdo forme.Para pak ditesh Droni.al e trajtoi kete problem duke vertetuar se sa e paligjshme eshte sjellja e policise bashkiake dhe e Tirana Parking. Ne vend qe te jepej zgjidhje, bashkia e Tiranes dhe qindra zyrtare te saj e raportuan shkrimin se nxit urrejtje raciale dhe Facebook e reduktoi qarkulimin e tij.

Kjo eshte edhe marredhenia qe zdromsi ka me median, i vetmi zyrtar i larte qe nuk ka shenuar asnje konference shtypi prej 5 vitesh.

Ankues te  Droni.al nga rruga Komuna e Parisit dhe rrugocat paralele me te, blloju i pallatave 1 maji etj, kane paraqitur deri tani mbi 3 gjoba te vendosur ne harkun e nje jave. Taksat e fakura biznesit te vogel po ia merr permes gjobave. Nderkohe nuknka asnje zgjidhje per rastin.

Tirana Parking dhe bashkia nuk kane bere asnje here transparence per re ardhurat nga qeraja e rrugeve. Nderkohe qytetaret me dokumentat perkatesr do ti drejtohen gjykates dhe prokurorise per vepren shkaktim demi nderkohe qe nje grupim do te padite ne prokurori vjedhjen e paskrupullt me parkingun tek stadiumi Selman Stermasi, te cilit permes nje tenderi dhjetra milionesh iu vodhen tullat dhe u shtrua me asfalt.
/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje