“Ku do të gjenden paratë për paketën me 5 pika të opozitës?” Basha liston aferat korruptive të qeverisë, që duhen anulluar: Një thirrje dhe mediave

Kreu i PD-së Lulzim Basha prezantoi planin e opozitës për rimëkëmbjen e vendit, pas pandemisë së Covid 19.

Basha tha se i gjithë plani i tij, që përfshin mbështetje për shëndetësinë, shkollat, qytetarët, bizneset e mëdha dhe të vogla, ka një kosto prej 312 milionë eurosh për 6 muajt e ardhshëm

Ku do të gjenden 52 milionë euro në muaj për 6 muajt e ardhshëm që vendi të përballojë pasojat e pandemisë, meqë shumiça e mediave që ju përfaqësoni u detyruan të çensuroni lajmin e djeshëm të zëdhënëses së PD? I kanë dhënë mafias së inçeneratorëve 1 milionë euro. 1 milionë euro vetëm inçeneratorit të Tiranës, vetëm me një ditë. Në total, bëhet fjalë për miliona euro në ditë, qindra miliona euro në muaj apo në tremujor që shpenzohen për kontratat e zakonshme korruptive.

Të anullohet Milot-Fieri, të anullohet projekti për ta ndërtuar me 5-fish koston rrugën Korçë –Leskovik, të anullohen dhjetëra shpenzime të marra në kohë pandemie, që ka një dhe vetëm një qëllim, të mbushin xhepat e qeveritarëve të korruptuar dhe të gjitha këto para dalin dhe mjaftojnë për paketën që ne propozojmë që, siç ju thashë, kushton 52 milionë euro në muaj, për të gjithë zërat.

FMN thotë se duhet krijuar hapësira për të mbështetur aktivitetet thelbësore dhe për të mbrojtur grupet më të çënuara”, po çitoj, “duke përfshirë edhe kufizimin e shpenzimeve joprioritare dhe përmirësimin e efikasitetit të shpenzimeve”. Ççfarë bëri qeveria, i dha 14 milionë euro Klodian Mërtirit të bandës së Lushnjës dhe të inçeneratorëve, me të çilët ndajnë paratë kryeministri, kryetari i Bashkisë së Tiranës, ministrat e tij dhe disa pronarë mediash. Se kush janë, janë ata që s’japin lajmin. E kanë shumë të thjeshtë ta kuptojnë njerëzit.

U bëj thirrje t’i japin fund çensures, sa i përket aferës së inçeneratorëve. 400 milionë euro për mafian e inçeneratorëve, janë 50 milionë euro më pak se ç’i duhen shqiptarëve për këtë paketë 6 mujore. Dhe këtë thotë FMN, mos ia jepni lekët banditëve të içeneratorëve, se me ato lekë del e tepron të merren të gjitha këto masa që kam thënë këtu, nëse vetëm një konçesion korruptiv, ai i inçeneratorëve anullohet dhe paratë, në vend që të shkojnë tek ata, të shkojnë tek qytetarët shqiptarë”,-u shpreh Basha.

/DRONI.al/

/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje