Tri gra rivale për vendin e Arben Malajt, emrat për në Bankën e Shqipërisë

Violeta Staka, Brunilda Isaj dhe Fatmira Kola janë tre kandidatet që janë paraqitur në Kuvend nga qeveria për t’u zëvendësuar Arben Malaj, e shkarkuar me votat e mazhorancës socialiste si anëtar i Këshillit Mbikëqyrës të Bankës së Shqipëri.

Tre kandidatet kanë paraqitur vizonin e tyre nëse do të zgjidheshin në postin e anëtares së Këshillit Mbikëqyrës.

Arben Malaj u shkarkua nga Parlamenti, duke e akuzuar për qëndrimet që ai kishte mbajtur, që sipas deputetëve socialistë të Kuvendit dhe qeverisë bie ndesh me politikat e këtij institucioni.

Malaj në fakt ishte një kundërshtar i hapur i politikave ekonomike të qeverisë dhe kryeministrit Rama. Kjo bëri që deputetët të ndërmarrin një nismë për shkarkimin në Kuvend, por kjo procedurë u hodh poshtë nga kryeparlamentari Gramoz Ruçi, i cili kërkoi që procedura të vinte nga Qeveria, pra nga kryeministri Edi Rama, pasi kështu e parashikonte ligji.

/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje