Shqiptari i GTZ, njeriu qe beri per Shqiperine sa nje qeveri e ndershme

0Shares
0

Ne vijim do te lexoni jetepershkrimin e nje prej njerezve qe i ka dhene vendit te tij kaq shume, po pa buje, shkruar prej vete atij me thjeshtesi deri ne vetmohim. Ai eshte shqiptari i GIZ, njeriu qe ka menaxhuar miliona marka e euro qe nga fundvitet ‘90 duke bere per vendin e tij sa nje qeveri e ndershme.

Miliona e miliona euro i vijne Shqiperise, qindra vende pune e po kaq investime dhe ide plazmohen ne vendin tone nga puna e ketij burri fisnik, nder te rrallet e llojit te tij, qe mendon e punon si gjerman e shkuar gjermanit ne kete vend ku durimi gjerman bezdis. Sami Neza

Postimi i Ismail Bekes per 65 vjetorin e tij:

Te dashur miq,
Faqja e 65 -te e jetes time, mbyllet ne 20 shtatorin e 2020-es.
Ada (vajza ime), ka kompozuar kaq bukur jeten time duke filluar me portretin tim feminor qe i perket fotos se pare, kur isha vetem 5 vjec dhe deri tani.
Ne sfond, majat e Alpeve shqiptare, qe perfaqesojne moton time ne jete, gjithmone duhet te kerkosh te ngjitesh me kembengulje, ne lartesi te reja.
Kam lindur ne fshatin e vogel malor Derje, Krahina e Shengjergjit, Rrethi Tirane, ku kishte vetem shkolle fillore me klasa kolektive.
Familja ime sakrifikoi dhe financoi shkollimin me konvikt ne Tirane per 12 vjet, duke filluar nga klasa e peste deri ne diplomimin si inxhinier mekanik ne Universitetin e Tiranes.
U mbushen plot 42 vjet pune pa nderprerje, nga te cilet 20 vjet me pune ne shtet ne sektorin e bujqesise dhe 22 vjet me Shoqerine Gjermane per Bashkepunim Nderkombetar, GIZ (ish GTZ).
Eksperienca e pare e punes dhe e paharrueshme, ka filluar si inxhinier ne SMT Fier, ne Sektorin e Cakranit. Per 20 vjet me rradhe punova ne sektorin e bujqesise, nga 1978 deri 1998, ky i fundit ishte viti i largimit nga Ministria e Bujqesise.
Puna intensive me grupin per ndertimin e komplekseve blegtorale ne vitet 80-88, investimet ne mekaniken bujqesore ne periudhen 93-95 dhe puna me projektet te donatoreve te ndryshem te bujqesise 95-98, ishin pervoja qe me rriten profesionalisht.
Ndersa puna e panderprere per 22 vite ne Bashkepunimin Gjerman, ishte nje permbushje e plote e pervojes time profesionale.
Shume krenar qe Drejtuesit e GIZ ne Gjermani dhe Tirane, me besuan detyra te rendesishme per drejtimin dhe menaxhimin e mjaft projekteve ne Shqiperi dhe ne rajonin e ballkanit, si pjese e nje stafi shume profesional gjerman dhe shqiptare.
Me shume pergjegjesi dhe perkushtim, shpresoj te kem plotesuar pritshmerite dhe besimin qe me dhane.
Gjate gjithe eksperieces se punes, kam patur mundesine dhe privilegjin te njoh dhe te bashkepunoj me shume njerez nga te gjithe nivelet shoqerore, kudo ne Shqiperi.
Jam munduar gjithmone te jap maksimumin e aftesive te mija profesionele dhe kam marre shume kenaqesi dhe mirenjohje prej tyre. Me e vecanta, i perket komunitetit te Thethit, qe me kane vleresuar me Titullin e Nderit “Mirenjohje e Komunes” Shale.
Respekt dhe falenderim te vecante per bashkepunetoret, koleget, drejtuesit por edhe partneret me te cilet gjithmone kam patur marredhenie shume te mira dhe korrekte dhe se bashku kemi arritur mjaft rezultate.
Familja ime eshte padiskutim, celesi i suksesit me mbeshtetjen e pafund dhe sakrificat per rritjen dhe shkollimin e femijeve.
Tashme jemi edhe gjysher me Annen, mbesen 9 muajshe dhe kemi me shume per te gezuar dhe shijuar.
Sot erdhi koha e nderrimit te kontrates se punesimit me kontraten e re, me Institutin e Sigurimeve Shoqerore, si nje prej me shume se gjysem milion pensionisteve te tjere bashkeqytetare te nderuar.
Shpresoj te vazhdoj te kem shendet te mire dhe energji per jete aktive dhe pune.
Ju uroj te gjitheve shume suksese dhe mbaresi ne familjet tuaja.
Ismail Beka

/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje