Formulari per administraten, a ka mbetur gjalle ndonje prokuror ne kete vend

Ndaje

Prej disa ditesh zyrtare te ndryshem te administrates publike kane denoncuar nje rast te paprecedent, hartimin e listave me te njohur, perfshire dhe te dhena kofidenciale si telefoni dhe ID, brenda nje formulari. Ky i fundit eshte kusht per tu mbajtur ne pune nese PS do te qendroj ne pushtet.

Lista do te votoje PS, pavaresisht se si mendojne ata. Numrat e ID jane per ti verifikuar ne qendren e votimit. Nje infrastrukture gjurmimi partiake po funksionon ne zgjedhje qe prej vitit 2013, e projektuar ne ate vit nga PS dhe qe vijon te funksionoje edhe sot.

Ka disa dite qe formulari trondites eshte publikuar ne media dhe rrjete sociale. Prokuroria duhej te kishte hapur hetim per kete ceshtje. Nese ka mbetur ende ndonje prokuror qe nuk i frikesohet qeverise le te nise hetimin dhe te shpetoje vendin sa ende eshte ne kohe nga nje perplasje qe mund te zgjase.

Hartimi i formulareve te tille dhe presioji mbi punonjes publike per ti mbushur ata me familjare dhe te njohur eshte me keq se sa votimi familjar, fallsifikimi i votave, bile edhe blerja e votave. Formulari perfaqeson nje mekanizem manipulimi ku qeveria eshte aktori kryesor. Cdo qeveri mund te manipuloje zgjedhjet nese e ka qellim. Qeveria duket qarte se ka ndermend te manipuloje. Te pakten nje prokuror Mund te hape nje dosje sa per te besuar nje moment te vetem se Rama ka bere shtet. /DRONI.al/

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje