FOTO/”Katrahura me maturantët”, Boçi flet me shifra nga sistemi: Shumë preferuan të ikin jashtë vendit

Ndaje
Luçiano Boçi rikthehen ne vemendje çështjen e maturanteve, duke u fokusuar tek zgjedhja e deges ne universitete.
Boçi tregon procesin e komplikuar ne te cilen kalojne maturantet si dhe shifrave te fundit qe tregojne se nje numer i konsiderueshem i te rinjve kane zgjedhur te ikin jashte.
Momenti më i rëndësishëm për maturantët, ai i zgjedhjes së programit të studimit (degës) në Universitete, po kalon në një heshtje tinzare. Ministria e Arsimit e konsideron rutinë, ndërkohë që rutina nga prapa kuintave vlon.
Rama fërkon duart, ndërsa gati 1/3 nga 32.126 mijë maturantë kanë preferuar largimin nga vendi, për të ndjekur studimet apo punuar jashtë. Shifra është tronditëse. Rama i llogarit vota kundër dhe mundohet ta fshehë kënaqësinë e largimit të tyre. As covid-19 e as kyçja e kufijve shqiptarë, nuk i ka penguar të rinjtë të largohen nga sytë këmbët. Ata që janë këtu, nuk po dinë çfarë po ndodh me aplikimet”,-shprehet Boçi.
Boçi thote se sistemi gjysmak shfaq herë pas here probleme dhe të rinjtë e familjarët akuzojnë për ndërhyrje. Ndërkohë nga të dhënat, universitetet publike po marrin goditje ne degë të caktuara që janë drejt mbylljes.
Katrahura e instaluar nga Rama në arsim, është shndërruar në normë. Kryeministri në ikje shtyn në ikje rininë, ndërsa ministres së tij tashmë të ikur, nuk i intereson fati i maturantëve tanë. Asnjë transparencë për ta!Asnjë sqarim për çka ndodh“,-shkruan Boçi.
/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje