‘Dhe të semurët rëndë me Covid mund të shpëtohen’, Ish-deputeti liston mënyrat: Nuk realizohen në 3D

0Shares
0

Ne nje reagim te fundit ne rrjetet sociale, Tritan Shehu ka shprehur opinionin e tij lidhur me kurimin e te semureve me koronavirus.

Aai pergezon mjeket e ‘Shefqet Ndroqit’ per nje sukses ne kurimin e nje pacienti i icili kishte komplikacione te renda dhe ishte i intubuar.

Ne fakt ky nuk eshte suksesi i pare i tyre i tille, thote ish-deputeti, megjithe kushtet strukturale, teknologjike e mbulimit me personelin e pershtatshem te atij reanimacioni shume larg standarteve europiane.

Ndaj ai nxjerr disa konkluzione te realizueshme per te shpetuar shume jete njerrezish dhe jo vetem nje ose dy:

—Domosdoshmeria e perdorimit ne kete perballjeve edhe te posteve me te mira te reanimacionit qe kemi ne QSUT, Spitalin e e Durresit, Shkodres, Vlores etj, te cilat tashme duhej te ishin rikonstruktuar per kete gje.
—Instalimi i reth 150 posteve te reja te gateshme reanimacioni ne vend, gje dhe kjo qe duhej te ishte te realizur prej disa muajsh.
—Zgjerimi i shtreterve speciale kunder Covid ne nivel vendi, sepse ato dy ambjente qe jane deri tashme nuk mund ta perballojne nevojat aktuale e as ato qe probabilisht do te perballemi ne muajt e ardhshshem.
—Forcimi i mjekut te familjes per mjekimin ambulator te rimbursuar financiarisht te te semureve dhe dhenien e alarmit per hospitalizim ne kohe.

Shehu thote se te gjitha keto mund te realizohen me impenjim, vullnet politik e vizion per te bere te mundur qe shifrat tona te vdekshmerise tu afrohen atyre te pranueshme per Europen edhe per rastet me te renda Covid, por jo duke vazhduar vetem me fasada ne 3D.

/DRONI.al/

/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje