Greqia përditëson të dhënat për rastet që vijnë nga jashtë, kryeson Shqipëria

0Shares
0

Sekretariati i Përgjithshëm Grek për Mbrojtjen Civile të martën mbajti një konferencë për media dhe publikoi ​​të dhëna që tregojnë se shumica e rasteve të importuara të koronavirusit në Greqi janë nga pesë vende.

Mediat greke raportojnë se ekspertët e shëndetit kanë vërejtur se, shumica e rasteve pozitive të Greqisë nuk janë nga udhëtimet përbrenda, por kanë rezultuar nga njerëz që nuk u përmbahen rregullave të shëndetit dhe sigurisë.

Sipas të dhënave, gjatë periudhës 1 korrik – 6 shtator , numri më i madh i infeksioneve pozitive të koronavirusit u gjet në udhëtarët që hynin në Greqia nga Shqipëria (132), Bullgaria (102), Rumania (89),   Serbia (80) dhe Franca (54).

Gjatë periudhës nën shqyrtim, 972 raste Covid-19 u konfirmuan nga 451,908 teste të kryera nga një total prej 3,553,035 udhëtarësh të ardhur në Greqi.

Më konkretisht, të dhënat treguan se në periudhën 1 korrik – 6 shtator:

– 2,957,103 mbërritën në Greqi nga ajri, u kryen 334,549 teste dhe 641 ishin pozitive.
– 163,900 njerëz udhëtuan me një traget, u kryen 21,116 teste dhe 28 ishin pozitive.
– 432,032 mbërritën me rrugë, u zhvilluan 96,243 teste dhe 303 ishin pozitive.

Gjatë konferencës, Zëvendës Ministri Grek i Mbrojtjes Civile Nikos Hardalias nënvizoi se të gjitha testet janë një indikator i rëndësishëm për mënyrën se si duhet të menaxhohet epidemia.

Autoritetet shëndetësore greke njoftuan të martën 169 raste të reja me koronavirus (16 raste nga udhëtarët jashtë vendit), duke rritur numrin e përgjithshëm në 11,832.

/DRONI.al/

/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje