Deklarata e fortë/Mjeku italian del kundër tamponit: Është plot me miliona baktere

Ndaje

Mjeku italian Roberto Petrella ka dhënë një deklaratë ndryshe nga te tjerat, sa i përket tamponit të korònavírusit. Per kete te fundit, ai thotë se përmban báktere dhe krijon ínfèksione.

Kur u pyet në emisionin ‘Shqipëria Live’ përse nuk merret pèshtyma me tampon, por duhet të shkojnë deri në fund të faringut, mjeku u shpreh:

“Marrja e tamponit duhet bërë në një pikë të caktuar, në brendësi të faringut e të bashkimit me kanalin e hundës, jo siç bëjnë ata, që e rrotullojnë nga të duan. Tamponi, kështu siç bëhet, prish membranat. Pra, gërvisht. Tamponi është plot me miliona báktere. Nuk është stèril. Duke tráumatizuar mùkozën edhe në fund të kanalit të hundës, si dhe te faringu, dërgojnë báktere të tjera nëpërmjet fytit.”

Me këtë deklaratë, mjeku i specializuar në obstetro gjinekologji, i cili ka klinikën e tij mjekësore në Terramo i ka bërë thirrje të gjithëve që të shmangin bërjen e tamponit.

/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje