Zgjedhjet parlamentare, dalin rezultatet përfundimtare në Malin e Zi

0Shares
0

Komisioni Shtetëror Zgjedhor i Malit të Zi ka publikuar rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve parlamentare që u zhvilluan dje.

Në bazë të numrit 100% të votave, Partia Demokratike e Socialistëve, e Milo Gjukanoviçit ka fituar 35.06 përqind të votave, përkatësisht 143 mijë e 548 vota.

PDS është pasuar nga koalicioni Për Ardhmëri të Malit të Zi e Zdravko Krivokapiqit, ka fituar gjithsej 32.55% apo 133 mijë e 267 vota, raporton gazeta Vijesti e Podgoricës,

Koalicioni Paqja është Kombi Ynë ka fituar 12. 53 për qind (51.297), E Bardha mbi të Zezën e Dritan Abazoviqit 5.53 (22.649), Socialdemokratët 4.10 (16.769), Partia Boshnjake 3.98 (16.286), SDP-ja – Mali i Zi i Fuqishëm 3.14 (12.839), Lista Shqiptare 1.58 (6.488) dhe Koalicioni Shqiptar me Një Zë 1.14 për qind (4.675 vota).

Iniciativa Qytetare Kroate ka fituar 0.27 (1.115), kurse Partia Reformiste Kroate 0.13 për qind, përkatësisht 532 vota dhe këto nuk e kanë kaluar censusin.

Në këto zgjedhje kanë votuar 76.65 për qind e votuesve të regjistruar, përkatësisht 413.954 votues, nga të cilët 409.451 fletëvotime të vlefshme.

/DRONI.al/

/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje