“Skandali me tenderin fiktiv 2.5 mln euro nga AKSHI”, PD kërkon përgjigje: A fshihet Igli Gjelishti pas përfituesit të taksave?

Ndaje

Partia Demokratike fokusohet tek skandali me tenderin fiktiv 2.5 milion euro nga AKSHI. Ish-deputeti Endri Hasa shprehet sot se ai qe fshihet pas përfituesit të taksave të shqiptareve eshte Igli Gjelishti.

Duke e lene ne formen e dilemes, Hasa i drejtohet Edi Rames, pasi sipas tij, ai duhet të japër përgjigjen e kësaj pyetje një orë e më parë.

Hasa shpjegon se kompania Image & Communications Development, kompani e privilegjuar në tenderat publikë nga qeveria ka marre miliarda lek në 4 vitet e fundit.

“Agjencia Kombëtare e Shoqërisë së Informacionit vetëm gjatë muajit korrik dhe gusht i ka dhënë 2.5 miliard lekë tendera fiktivë, pa konkurrencë dhe afër fondit limit kësaj kompanie.Kjo kompani që rezulton të jetë në pronësi të Igli Gjelishtit, ka përfituar në të njëjtën mënyrë plot 7.5 miliardë lekë në 2 vjet.

10 milion lekë çdo ditë ka përfituar Igli GJelishti nga paratë e shqiptarëve ndërkohë që ekonomia është zhytur në krizë dhe mijëra qytetarë humbin vazhdimisht vendet e punës duke mos siguruar dot as bukën e gojës.Kompania e Igli Gjelishtit ka filluar të deklarojë fitime vetëm në vitin 2015, vit kur ka filluar rritja e saj galoponte duke shërbyer si kompani fasade për të përfituar fondet publike“,-shprehet ai.

Hasa i drejton keto pyetje Rames dhe qeverise:

Si ka mundësi që kjo kompani për portalin opendata.gov.al që në fakt pasqyron vetëm te dhëna statistikore të institucioneve është paguar 739 milion leke në vitin 2018?

-Si ka mundësi që ndërkohë që kjo kompani ka përfituar mbi 2.3 miliardë leke ne vitin 2018 për sistemin e gjobave elektronike për Policinë e Shtetit, policët e trafikut vazhdojnë të mbajnë blloqe letre në dorë?

-Si ka mundësi që kostoja për regjistrin elektronik për formularët e vizitave të Mjekut të Familjes është shumëfishuar në krahasim me kërkesat e vetë institucionit duke i paguar kompanisë plot 1.8 miliard lekë?

-Si ka mundësi që sistemi për shkëmbimin e informacionit financiar te tatimeve do ti kushtojë Shqiptarëve 899 milion lekë?

-Ç’farë lidhje ka kompania me shërbimet publike të publikuara e E-albania për të përfituar mirëmbajtjen e tyre për 430 milion leke?

-Kush ishte ai që e mundësoi rritjen galoponte të përfitimeve të Image and Communication Development?Kush fshihet pas Igli Gjelishtit? Kjo pyetje duhet të marrë përgjigje sot, një orë e më parë.

//DRONI.al.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje