Pedagogu ia rendit Ramës problemet: Sportin e ka zënë virusi që në 2013

Ndaje

Anëtari i Keshillit Kombetar te PD, Artan Pogoni ne nje shenim ne rrjetet sociale shprehet se qeveria ka deshtuar me sportin.

Ai rendit problemet e sportit dhe harresen qe qeveria ka bere ndan ketij sektori, duke e cilesuar madje dhe te prekur nga virusi.

“Programi per sportin rezultoi ne ASGJE.
Ndryshimi ne ligjin per sportin vlejti per ASGJE.Ndryshimi i sistemit te sponsorizimit apo te subvencionimit te sportit nuk solli ASGJE. Ajo qe i cudit te gjithe eshte heshtja implikuese antiligjore e kryeministrit per 7 vjet e gjysem rreth ketij fenomeni”,-shkruan ai.

Ai thote se gjate qeverisjes se tij, kaosi mbizoteron ne çdo institucion qe ka te beje me sportin.

Madje sipas tij, ministria pergjegjese per sportin vetem emrin ka te tille, pasi eshte inegzistente dhe e ka lene sportin ne meshire te fatit.

“Asnje projekt, asnje strategji, asnje ndihme per mijera sportiste e trajnere, per dhjetera klube dhe shoqata sportive qe merren me edukimin sportiv te femijeve dhe qytetareve. Ato mezi mbijetonin para pandemise, imagjinoni ne çfare gjedje jane tani.
• Asnje sportist nuk u fut ne skemat e ndihmes financiare, megjithese nje pjese e tyre jetojne me te ardhurat qe perfitojne nga sporti.
• Financimi i sportit, nga viti 2013 e deri me sot, ka ardhur duke u ulur deri ne nivele qesharake per federata te ndryshme sportive.
• Komiteti Olimpik, i ashtuquajturi edhe “Ombrella e Sportit Shqiptar”, sot eshte ne kaos te plote organizativ, ku Presidenti denoncon ne prokurori per shperdorime Sekretarin dhe Komitetin Ekzekutiv.
• Federatat me te rendesishme ne vend kerkojne anullimin e ligjit te sapomiratuar. Ndryshimet nuk sjellin gje ne dobi te sportit, por i sherbejne vetem pushtetit per te thithur edhe ato pak resurse qe i kane mbetur sportit. Grupet e interesit kerkuan nje tjeter ligj, por tjeter gje miratoi maxhoranca e kartonave”,-rendit ne reagimin e tij pedagogu.

/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje