Zbulohet sistemi i ri që komunikojnë bandat, gazetari shqiptar siguron informacione: Nuk përgjohet nga policia

Kriminelet janë duke përdorur një sistem të sigurt të mesazheve në telefon celular që nuk mund të hakohet nga policia.

Kriminelët që operojnë në Mbretërinë e Bashkuar kanë filluar përdorimin e shërbimit të komunikimit telefonik SKYECC, ndersa me pare perdoren  sistemin EncroChat. Policia kishte plasaritur shërbimin EncroChat, duke çuar në arrestimin e mijëra në të gjithë Evropën.

SKYECC me bazë në Vankuver krenohet se sistemi i tij nuk mund të hackohet në të njëjtën mënyrë. EncroChat dyshohet se është përdorur nga 60,000 kriminelë në të gjithë globin, 10,000 prej të cilëve ishin me qendër në Mbretërinë e Bashkuar.

Ajo siguroi një sistem të mesazheve të koduar dhe përdoruesit mund të fshinin nga distanca telefonin e tyre nga të gjitha të dhënat dhe përmbajtjet.

Por në fillim të këtij viti ekspertët e kompjuterave të policisë franceze dhe holandeze ishin në gjendje të thyejnë kriptimin dhe të monitorojnë mesazhet e mijëra kriminelëve.

Ata i dhanë Agjencisë Kombëtare të Krimit në Mbretërinë e Bashkuar qasje në 10,000 llogari që përdoren nga bandat që veprojnë këtu.

Rreth 250 persona u akuzuan, me arrestime që ende po ndodhin. Një numër vrasjesh dhe komplote të dhunës serioze që po planifikoheshin përmes EncroChat gjithashtu ishin shkatërruar.

Por një burim nëntokësor tani ka pohuar se hajdutët në Britani të Madhe po përdorin SKYECC. Krimineli shqiptar, me qendër në Mbretërinë e Bashkuar, siguroi fotografi të mesazheve me SKYECC që shpjeguan pse nuk mund të hakerohej.

Burimi tha: “Ne e dimë se çfarë ndodhi me EncroChat dhe tani jemi duke përdorur SKYECC. Ne jemi profesionistë dhe e dimë se çfarë bëjmë me komunikimin.

“Komunikimi i sigurt është jetik për njerëzit në këtë biznes. Ne duhet të merremi me partnerët tanë në Amerikën e Jugut dhe nuk mund t’i bëjmë marrëveshjet e kokainës në një mënyrë normale.”

Gazetari shqiptar hetues Artan Hoxha ka komunikuar me burime kriminale në EncroChat por tani përdor SKYECC.

Ai tha se telefonat EncroChat u përdorën nga mbretërit shqiptarë të drogës për rreth dy vjet, por ata morën erë që hetuesit ishin në sistem dhe kaluan shërbimet. Ai tha: “Ky ishte një sinjal për bosët e mëdhenj të drogës shqiptare që të mos përdorin më EncroChat por disa njerëz në MB dhe Shqipëri vazhduan ta përdorin atë.

“Kërkesa e tillë për këto lloj telefoni ka bërë që ndërmarrje të ndryshme të fillojnë të furnizojnë komunikim të sigurt. “Bosët shqiptarë të krimit paguajnë para të mira për njerëzit e IT për të punuar për ta dhe për të siguruar një komunikim të sigurt.

Një zëdhënës i Agjencisë Kombëtare të Krimit tha: “Kriminelët gjithmonë do të gjejnë një mënyrë për të komunikuar dhe ka pajisje të koduara përveç EncroChat në treg.

“Sidoqoftë, ne nuk jemi në gjendje të diskutojmë platforma specifike në këtë kohë.
Një zëdhënës i SKYECC tha që sistemi i tij nuk tregtohej tek kriminelët dhe ishte një sistem i sigurt për të mbrojtur kundër hakerave, vjedhjeve të identitetit ose spiunazhit.

Ai tha: “Përdoruesit e SKYECC janë të ndaluar shprehimisht nën kushtet e shërbimit të përdorin pajisjen e tyre për çdo përdorim të paligjshëm, të paligjshëm ose kriminal.

Burimi..Express.co.uk

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje