FOTO/Shënohet rekordi i ri, temperatura më e lartë në planetin Tokë regjistrohet në Kaliforni

0Shares
0

Temperatura më e nxehtë në planetin Tokë e regjistruar ndonjëherë mund të ketë arritur të dielën pasdite, pasi termometri në Luginën e Vdekjes në Kaliforni arriti në 130 gradë.

Temperatura u arrit në orën 3.41 me oren lokale, pasdite  ditën e diel, sipas Shërbimit Kombëtar të Motit.

Nëse verifikohet, leximi do të thyejë rekordin e mëparshëm të Gushtit me tre shkallë.

Në një email në Washington, Sherbimi i Motit shkroi: ‘Unë po rekomandoj që Organizata Botërore Meteorologjike të pranojë paraprakisht vëzhgimin.

“Në javët e ardhshme, ne, natyrisht, do ta shqyrtojmë në detaje, së bashku me Komitetin Kombëtar të Ekstremeve të Klimave të Sh.B.A., duke përdorur një nga ekipet tona ndërkombëtare të vlerësimit.”

Lugina e Vdekjes aktualisht mban rekordin për temperaturën më të nxehtë të regjistruar ndonjëherë në Tokë – një rekord i vendosur në 10 korrik 1913, me 134 gradë.

Megjithatë ekspertët për vite me radhë besojnë se leximi nuk ishte i saktë.

Një analizë e gjerë e këtij rekordi të realizuar në vitin 2016 nga Christopher Burt, një ekspert për të dhënat ekstreme të motit, arriti në përfundimin se ishte “në thelb jo i mundur nga një perspektivë meteorologjike”.

/DRONI.al/

/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje