Gjykata i le permbaruesit private ne doren e ministrise se Drejtesise

Ndaje

Ministria e Drejtesise ka nisur procedurat per te kontrolluar tregun e permbarimit qe u privatizua qe ne vitin 2010.

Gjykata e apelit admimistrativ ka rrëzuar kërkesën e përmbaruesve privatë të cilët kishin paditur Ministrinë e Drejtësisë duke kërkuar pezullimin e urdhërit 190, që i detyron ata që për 30 ditë të vetdeklarojnë të dhënat e tyre pranë ministrisë.

Mes të dhënave të kërkuara është arsimimi i tyre dhe eksperienca në punë përpara se të bëhenin përmbarues, por për ta këto janë konsideruar shkelje.  Urdhëri i cili ka marrë notacionet e një “Vetingu” është kundërshtuar nga Përmbaruesit Gjyqësor Privat, duke thënë se Ministrja ka tejkaluar kompetencat.

Kontrolli mbi te dhenat e permbaruesve mund te sherbeje si alibi i qeverise per te marre kontrollin e ketij sektori. /DRONI.al/

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje