Gazetari: Sërish ISHP jep shifra të pavërteta, cfarë po ndodh në dy spitalet covid

Ndaje

Sipas tij janë 270 të shtruar dhe jo 124 sic raporton ISSH. Mashtrime ka dhe për numrin e pacientëve në terapi intensive. Skëndo thotë se pacientëve të shtruar nuk po u jepet as ushqim dhe as higjenizimi i duhur.

“Janë 270 të shtruar në të dyja spitalet Covid dhe jo aq sa thotë ministria e Shëndetësisë. Ministria kur thotë atë shifër i referohet vetëm personave që kanë rezultuar pozitiv. Nuk tregohet realiteti. Në spitalin ku jam une janë 7 të intubuar dhe jo vetëm 4. Shifrat që jep ministria nuk janë të vërteta. Po ezaurohen kapacitete në të dyja spitalet. Janë 50 vende të lira në të dyja spitalet.

Apeli i  drejpërdrejtë i vet pacienteve eshte fakti se ka një numër relativisht të vogël të infermierëve në raport me pacientët. Higjenizimi i pacientëve, ushqimi i tyre, nuk po behet. Apeli është për të patur ndihmës infermier, sepse nuk ka kush kudjdeset për të sëmurët. Vetë kapacitetet e reanimacionit ku janë vendosur 13 pacientë është për 8”, thotë gazetari Skëndaj./DRONI.al/

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje