LIBAN/ Dite zie, 50 viktima, pamje nga kende te ndryshme te shperthimit filmuar nga banoret

Ndaje

Të paktën 50 njerëz janë vrarë dhe 2.700 të tjerë jane të plagosur si pasojë e një shpërthim të madh në kryeqytetin libanez Bejrut, sipas ministrit të shëndetit të vendit.

Kerkimet vijojnë ndersa bilanci mund te rritet e shumë nga të plagosurit mund të mos ia dalin të mbijetojnë.

Kryeministri ka shpallur ditën e nesërme ditë zie kombëtare ndërsa e ka quajtur atë një “katastrofë të madhe” duke u zotuar që përgjegjësit të paguajnë çmimin e asaj që ka ndodhur. George Kettan, kreu i Kryqit të Kuq të Libanit, shtoi se ka viktima “kudo – në të gjitha rrugët dhe zonat afër dhe larg” nga shpërthimi.

Pamjet e postuara në mediat sociale treguan momentin kur një ndërtesë disa katëshe e lartë shpërtheu, duke dërguar një valë të madhe shoku në të gjithë qytetin që dëgjohej dhe ndjehej aq larg sa Qipro – më shumë se 200 km (180 milje).

Shpërthimi u përqendrua rreth zonës portuale të qytetit që përmbante depo, dhe shkaktoi deme nëpër disa zona të kryeqytetit. Shefi i sigurisë së brendshme në Liban, Abbas Ibrahim tha se ajo ndodhi në një ndërtesë që përmbante materiale eksplozive, sipas agjencisë së lajmeve NNA.

Raportet e mëparshme kishin sugjeruar që ndërtesa ishte një depo e magazinimit të fishekzjarreve. Dëshmitarët thanë se një numër njerëzish u plagosën gjatë shkatërrimit të gjerë në të gjithë qytetin, me banorët që raportuan tavanet e shembur dhe dritaret e copëtuara. Një kolonë e madhe tymi u pa duke u ngritur mbi qytet pas shpërthimit.

https://twitter.com/manar_m3tq/status/1290749151639109634?s=21

 

 

 

 

 

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje