Ndryshimet Kushtetuese, KE reagon me keqardhje: Nuk i dhatë kohë kompromisit mes partive

Ndaje

Pas miratimit të ndryshimeve kushtetuese në Parlament, ka ardhur reagimi i parë nga Komisioni Europian. Zëdhënësja e Komisionit Evropian Ana Pisonero është shprehur se është për të ardhur keq që nuk pati konsensus.

Në postimin e saj, Pisonero shkruan:

“Ndërsa pranojmë se miratimin nga Parlamenti i Shqipërisë të disa ndryshimeve në Kushtetutë në lidhje me sistemin zgjedhor, është për të ardhur keq që nuk iu dha më shumë kohë fazës përgatitore për të gjetur një kompromis me të gjitha partitë në Këshillin Politik….”

Më tej, Pisonero shkruan se ndryshimet e Kodit Zgjedhor të miratuara më 23 korrik e “kanë përmbushur kushtin e vendosur nga Këshilli kur vendosni hapjen e negociatave të pranimit në Mars. ”

“Ndryshimet në kodin zgjedhor të miratuar nga Parlamenti më 23 korrik për të zbatuar marrëveshjen e 5 qershorit, bazuar në rekomandimet e OSBE / ODIHR, kanë përmbushur kushtin e vendosur nga Këshilli kur vendosni hapjen e negociatave të pranimit në Mars.”

/DRONI.al/

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje