VIDEO/Flamingot dhurojnë spektakël në Plazhin e Pishporos në Fier

Ndaje

Ditët e  fundit flamingot kanë dhuruar  një tjetër spektakël, por kësaj here në bregdetin e Pish-Poros në Fier.

Ardian Koçi, Drejtori i Zonave të Mbrojtura në Fier, gjatë një intervistë dhënë në report.tv, tregoi se numri i flamingove është shtuar këtë vit. Ai tha se flamingot janë shpendë ujore migratorë dhe ende nuk kanë arritur ende të krijojnë foletë në vendin tonë. Nga viti në vit numri rritet 2-3 mijë varet nga faktorë tjerë qetësia dhe ushqimi.

Flamingot jetojnë gjithmonë në grupe dhe fluturojnë me qindra kilometra gjatë periudhës së shtegtimit, derisa të arrijnë në vendmbërritjen e tyre – një liqen me ujë të kripur, që është vend i shkëlqyer për të ngritur folenë e për të rritur të vegjlit.

Flamingot kanë gjetur në Pishporo 💦oazin e tyre të qetësisë, duke ju dhuruar spektakël pushuesëve🦢. Në Rezervatin Natyror të Menaxhuar të Pishporos së Fierit🚣🏻‍♀️, pranë grykëderdhjes së Vjosës, nuk ka vetëm plazhe⛱️, por mund të kundrosh dhe shpendët, banorët e përhershëm të zonës. #smilealbania😊🇦🇱#unërrinëshqipëri

Publiée par Blendi Klosi sur Mercredi 15 juillet 2020

/DRONI/al/

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje