Arsyeja e rëndësishme pse nuk duhet ta ulni kurrë maskën poshtë mjekrës

Maska për fytyrën aktualisht është e detyrueshme në transportin publik në Angli, dhe do të jenë të detyrueshme në dyqane nga 24 korriku.

Ndërsa nese jeni duke mbajtur një maskë, ju mund të tundoheni ta tërheqni në mjekër për të ngrënë, pirë ose biseduar. Sidoqoftë, ekspertët kanë zbuluar arsyen e rëndësishme pse nuk duhet ta tërheqni kurrë maskën tuaj në mjekër.

Shërbimi i Ambulancës Lindore Midlands ka postuar një grafik të dobishëm, duke shpjeguar çështjen.

Ai shkroi: «Kjo grafikë ndihmon për të shpjeguar rëndësinë e mos tërheqjes së maskës tuaj në mjekër.

Grafika zbulon se ndërsa keni maskën e fytyrës tuaj mbi hundë dhe gojë, qafa juaj është e ekspozuar, domethënë çdo pikëz që përmban virus mund të zbresë në qafën tuaj.

Nëse më pas e tërheqni maskën tuaj poshtë mjekrës, pjesa e brendshme e maskës do të ndotet, domethënë kur ta tërheqni atë mbi hundë dhe gojë, do të jeni të prekshëm nga çdo baktere, mikrob dhe viruse në qafë.

Shërbimi i Ambulancës Lindore Midlands këshillon që nëse keni nevojë të lëvizni maskën tuaj për të ngrënë, pirë ose biseduar, duhet ta hiqni atë plotësisht.

Burrimi: The Mirror/DRONI.al/

/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje