Situate e rende ne Luginen e Presheves nga koronavirusi, Berisha denoncon qendrimin racist te Vucic

0Shares
0

Ish-kryeministri Sali Berisha alarmon se shqiptarët në Luginën e Preshevës janë të prekur në shumicë nga koronavirusi, ndërsa dënon atë që ai e quan dikriminim nga ana e qeverisë serbe, që sipas tij nuk i ndihmon shqiptarët atje.

Sipas Berishës, Lugina nuk ka spitale dhe as mjekët e domosdoshëm.

Ai i bën thirrje OBSH të ndërhyjë me urgjencë në Luginën e Preshevës.

Reagimi i plotë:

Situate alarmante ne Luginen e Presheves me covid19.

Rregjimi i Vuçiç diskriminon dhe nuk ndihmon shqiptaret.

Te semure dhe te infektuar me shumice.

Nuk ka teste per zbulimin e covid 19

Lugina nuk ka spital as mjeket e domosdoshem.

Denoj me ashpersi kete qendrim çnjerezor te rregjimit te Vuçiç ndaj shqiptareve.

I bej thirrje OBSH te nderhyje me urgjence ne Luginen e Presheves te ndihmoje banoret ne luften kunder covid19.

Lexoni mesazhin e qytetarit dixhital. sb

Ne Lugine te Presheves gjendja sa vjen e rendohet. Shume njerez te infektuar ne munges te testeve dhe friges qe te drejtohen ne spitalet serbe po vdesin neper shtepit e tyre. Ne munges te spitalit te kujdesit secondar ne Presheve dhe Bujanoc ata dergohen ne Vranje dhe Nish por pershkak te pasiguris ata vendosin te vdesin ne shtepi e mos te shkojn atje. Ju lutem reagoni qe te senzibilizohet opinioni ne Shqiperi dhe Kosove, te dergohen disa mjek nga Shqipria dhe Kosova dhe shqiptaret e lugines te trajtohen ne Presheve nga mjek shqiptar. Me larte ne foto e ke reagimin e drejtorit te shtepis se shendetit ne Presheve./DRONI.al/

/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje