Merkel: Kapitujt e pare me Shqiperine dhe Maqedonine hapen ne nentor, por neqoftese…

Ndaje

“Konferencat e hyrjes me Maqedoninë Veriore dhe Shqipërinë duhet të mbahen këtë vit dhe kapitujt e parë duhet të hapen,” u tha Angela Merkel eurodeputetëve këtë pasdite ndersa prezantoi perparesite e presidences gjermane te BE.

Nëse të dy vendet ruajnë ritmin e tanishëm të reformave, kapitujt e parë të negociatave mund të hapen në nëntor ose dhjetor.

Presidenca gjermane planifikon ta vendosë çështjen në axhendën e Këshillit të BE-së në nëntor.

Komisioni Evropian javën e kaluar dorëzoi në Këshillin e BE-së një projekt-kornizë të negociatave për Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërisë./DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje