Rama mban takimin me deputetet e listes, ende mbahet bllokimi per sistemin zgjedhor

Ndaje

Ka perfunduar takimi mes deputeteve te listes dhe Kryeministrit Rama qe u mbajt sot pasdite ne Kuvend pa ndonjenprogres ne lidhje me futjen e listave te hapura.

Rama nuk ka pranuar hapjen e listave ndersa deputetet e listes kane deklaruar se nuk do te votojne reformen zgjedhore.

Pas takimit Kryeministri Rama tha se nuk ka gjetur gjuhen me deputet e listes. “Ne kemi nje marreveshje me opoziten jashteparlamentare por ne kete marreveshje mund te shtojme dhe jo te heqim. Po kerkojme nje konsensus trepalesh, ku te gjithe nuk mund te marrin gjithcka por te gjithe te kene ze ne proces.

Kerkojme te kemi mazhorance qe nuk e kemi pa deputetet e opozites parlamentare. Nuk kam ndermend te blej deputete. Qytetaret shqiptare duhet te kene me shume ze ne zgjedhje dhe kko eshte e qarte”, tha Rama fill pas takimit.

Marreveshja eshte nje pengese e madhe per deputetet e opozites dhe ata duhet te jene te ndergjegjshem se duhet ta kapercejne ate, tha Rama duke shtuar se keta deputete kerkojne edhe komisione jopartiake ne zgjedhje.

Me heret deputetja e listes Rudina Hajdari tha se nuk do te hiqnin dore nga listat e hapura./DRONI.al/

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje