Rrezikojnë falimentimin! Rita Ora dhe Dua Lipa mes artistëve të famshëm që kërkojnë ndihmë nga qeveria

Ed Sheeran, Sir Paul McCartney, Dua Lipa, Rita  Ora dhe Annie Lennox janë ndër 1,500 firmetaret që kanë nënshkruar një letër të hapur duke i kërkuar qeverisë britanike të ndihmojë pas mbylljes se koncerteve dhe muzikes live, ku ata fitonin shume te ardhura.

Yjet – të cilët gjithashtu përfshijnë The Rolling Stones, Skepta, Rita Ora, Coldplay, Eric Clapton, Sam Smith, Sir Rod Stewart, Liam Gallagher, Florence + the Machine, George Ezra, Depeche Mode, Iron Maiden, Lewis Capaldi dhe Little Mix – i kanë bërë thirrje Oliver Dowden, Sekretarit të Shtetit për Dixhital, Kulturë, Media dhe Sport, për të mbështetur industrinë e tronditur pasi festivalet e vitit 2020 ishin anulluar si rezultat i pandemisë koronavirus.

Në të thuhet: “Muzika e drejtpërdrejtë në Mbretërinë e Bashkuar ka qenë një nga sukseset më të mëdha sociale, kulturore dhe ekonomike të Mbretërisë së Bashkuar në dekadën e kaluar. Por,  pa mbështetje financiare nga qeveria ende e rënë dakord, e ardhmja për koncerte dhe festivale dhe qindra mijëra njerëz që punojnë në to duken të zymtë.

“Derisa këto biznese të mund të operojnë përsëri, e cila ka të ngjarë të jetë 2021 sa më shpejt, mbështetja e qeverisë do të jetë thelbësore për të parandaluar falimentimet masive dhe fundin e kësaj industrie udhëheqëse botërore.”

Yjet gjithashtu kanë bërë thirrje për një afat të qartë kohor kur vendet mund të rihapen pa distanca sociale, një paketë gjithëpërfshirëse të mbështetjes së biznesit dhe punësimit dhe qasje në financa, dhe përjashtim të plotë të TVSH-së në shitjet e biletave.

Dua Lipa tha: “Eshte jashtëzakonisht e rëndësishme për artistët si unë të flasin lart dhe të mbështesin industrinë e muzikës live në Mbretërinë e Bashkuar. Që nga fillimi te jepja koncerte live lart e poshtë vendit ka qenë një gur themeli për karrierën time”.

The Gurdian/DRONIi.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje