Shqipëria goditet nga i nxehti saharian, korriku sjell zyrtarisht verën

Ndaje

Vera nis zyrtarisht ne Korrik, pasi dhe temperaturat e favorizojne. 10 ditëshi i parë i korrikut do të përfshihet nga vala e të nxehtit saharian. Kjo do të shkaktojë temperatura mbi 38 gradë celcius.

Duke nisur nga sot deri në ditët e fundit të maujit qerehosr pritet të ketë një avancë i të nxehtit nga Saharaja që ka sjellë një rritje të temperaturave.

Por mund të themi se deri ditën e martë në zonat malore do ketë prani të paktë të reshjeve të shiut në formën e stuhive të izoluara.

Ndërsa nga dita e mërkurë dhe fillikmi 9 muajit korrik deri javën e parë pritet të jetë vala e parë e të nxehtit nga Saharaja i cili do përfshijë territorin e Shqipërisë.

Temperaturat në zonat malore do arrijnë deri në 35 gradë, ndërsa bregdeti dhe zonat qendrore do i kalojë 38 gradët“, tha sinoptikania për RTSH.

Sipas saj 10 ditëshi i parë i Korrikut do jetë me temperatura shumë të larta.

/DRONIi.al/

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje