Qyteti i parë që rikthehen masat dhe kufizimet, mbyllen dyqanet dhe shkollat

Ndaje

Sekretari i Shëndetësisë Matt Hancock konfirmoi sot që Leicester në Britani do të hyjë përsëri në një bllokim më të rreptë nga sot. Dyqanet jo thelbësore u mbyllen nga  e marta dhe shkollat ​​do të mbyllen për shumicën e fëmijëve përsëri nga e enjtja.

Sekretari i Shëndetësisë konfirmoi se masat e bllokimit do të shtrihen në qytetin East Midlands për të paktën dy javë, me dyqane jo thelbësore që u hapën më 15 qershor të mbyllura përsëri nga sot.

Lehtësimi mbarëkombëtar i kufizimeve këtë të Shtunë përfshinte dhe rihapjen e klubeve, salloneve të flokëve dhe restoranteve.

Banorët u këshilluan të qëndrojnë në shtëpi sa më shumë që të jetë e mundur dhe u paralajmëruan kundër të gjithë udhëtimit thelbësore. Masa drastike pason pas një sulmi në çështjet Covid-19 në Leicester, i cili përbënte rreth 10 përqind të të gjitha rasteve pozitive në Britani gjatë javës së kaluar.

Njerëzit në qytet sot dukej se ishin dakord me bllokimin, por ishin të zemëruar se ishte kërkuar keto kohe.

Deputetja për Leicester East, Claudia Webbe, i kishte kërkuar këshillit dhe qeverisë që të bllokonin elektoratin e saj. Ka pasur të paktën 271 vdekje Covid-19 në Leicester që nga fillimi i shpërthimit dhe më shumë se 1.000 raste.

Boris Johnson paralajmëroi se ai do të rimarrë bllokime në zonat lokale nëse virusi nuk tërhiqet dhe del jashtë kontrollit.

BURIMI:DAILY MAIL/DRONI.al/

/DRONI.al/
loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje