Irani lëshon një urdhër arresti, kërkon ndihmë nga Interpol për të kapur Trump-in

Ndaje

Irani ka lëshuar një urdhër arresti dhe i ka kërkuar Interpolit ndihmë në arrestimin e presidentit amerikan Donald Trump dhe dhjetëra të tjerëve që besohet se kryenë sulmin me dron që vrau një gjeneral të lartë iranian në Bagdad.

Prokurori i Teheranit Ali Alqasimehr tha të hënën se Trump, së bashku me më shumë se 30 të tjerë qe Irani akuzon për përfshirje në sulmin e 3 janarit që vrau gjeneral Qassem Soleimani, do te përballen me “akuza vrasjeje dhe terrorizmi”, njoftoi agjensia gjysmë zyrtare e lajmeve ISNA.

Alqasimehr nuk e identifikoi askënd tjetër që kërkohej përveç Trump, por theksoi se Irani do të vazhdojë të kerkoje ndjekjen e tij edhe pasi të mbarojë presidenca e tij.

Interpol, me qendër në Lyon, Francë, tha në një deklaratë se kushtetuta e saj e ndaloi atë të ndërmarrë “çdo ndërhyrje ose veprimtari me karakter politik, ushtarak, fetar ose racor”.

Pas marrjes së një kërkese, Interpol mblidhet nga komiteti dhe diskuton nëse do t’i ndajë apo jo informacionet me vendet anëtare të tij. Interpol nuk ka asnjë kërkesë për të bërë publike ndonjë prej njoftimeve, megjithëse disa publikohen në faqen e tij të internetit.

SH.B.A. vrau gjeneralin Soleimani, i cili mbikëqyri ekspeditën e Korpusit, dhe të tjerët në sulmin e janarit pranë Aeroportit Ndërkombëtar të Bagdadit.

Burimi: AlJazeera/DRONI.al/

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje