“Zgjati shumë”, Meta falenderim për shqiptarët: Venecia asnjë vërejtje apo kritika për presidentin

Presidenti Ilir Meta ka dalë sot në një deklaratë për mediat ku ka cituar disa paragrafë të Komisionit të Venecias që bëjnë fajtor ish-kreun e KED Ardian Dvorani për përlasjet institucionale mes presidentit dhe Kuvendit lidhur me emërimet në Gjykatën Kushtetuese.

Meta tha se në raport theksohet se roli i presidentit ka qenë në përputhje me kushtetutën dhe në mbrojtje të saj.

“Nuk ekziston asnjë presje që të ketë një vërejtje apo kritike për presidentin e Republikës. Nuk do doja që të lexoja këtu për KED, apo kryetarin e saj, apo për institucione të tjera. Po kështu, të vetmen ide që nuk e kundërshtoj dot për ndryshime kushtetuese nga ky Kuvend që janë renditur nga Venecia, është që unë si presidentin nuk e kundërshtojë dot është që presidenti të zgjidhet nga populli.”, tha Meta.

Një falënderim të përzemërt të gjithë shqiptarëve që në 2 mars patën besim tek Presidenti dhe u bashkuan me të për t’i thënë ndal kapjes së Gjykatës Kushtetuese, institucionit më të rëndësishëm që ka çdo vend demokratik në botë.

Për Antishpifjen ka ndodhur një akt i paprecedentë sepse vetë Këshilli i Europës e ka çuar në Venecia. Kjo çështje as nuk duhej të ishte vënë fare në diskutim”, tha Meta.

Presidenti Ilir Meta Konferencë për shtyp

Presidenti Ilir Meta Konferencë për shtyp

Publiée par Ilir Meta sur Lundi 22 juin 2020

/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje