Zgjedhjet ne Serbi, fiton Vucic, shqiptaret marin 4 mandate

Ndaje

Sipas Exit Polleve, Alternativa Demokratike Shqiptare ka marrë katër mandate ne zgjedhjet parlamentare qe u mbajten sot ne Serbi.

Kuvendi i Serbisë ka 250 deputetë, ndërsa rreth 51 mijë qytetarë serbë votuan nga qendrat e votimit të ngritura në Kosovë.

Partite politike shqiptare, Partia për Veprim Demokratik, Alternativa për Ndryshime, Lëvizja për Progresin Demokratik, Lëvizja për Reforma e Partisë Demokratike Shqiptare dhe Partia Demokratike kanë garuar me një listë të përbashkët.

 

Sipas projeksioneve të para të Ipsos dhe Cesid në rezultatet e bazuara në 44.1% mostrës së përpunuar del se partia e presidentit aktual Aleksandar Vuçiç SNS ka fituar 63.4% të votave në zgjedhjeve e sotme parlamentare në Serbi.

 

Alternativa Demokratike Shqiptare – 4 mandate
Partia e Vuçiçit – 180 mandate
SPS e Ivica Daçiçit – 30 mandatePartia e ish-sportistit Aleksandar Shapiç – 11 mandate

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje