FOTO/Ndodh për herë të parë, ja si studiuesit arrijnë të përdorin wifi nën ujë

Ndaje

Deri me tani lidhja me internet eshte mundesuar kudo, por nen uje ishte e pamundur. Gjjithsesi ka lajme te mira dhe te habitshme.

Shkencëtarët kanë ndërtuar një sistem që vepron si një përforcues WiFi për zhytësit në det, duke i lejuar ata të ndajnë imazhe në kohë reale me kompjuterët në sipërfaqe. E quajtur “Aqu-fi”, teknologjia përdor valët e radios për të transmetuar të dhëna nga smartphonet e zhytësve në një Raspberry Pi të bashkangjitur me veshjet e tyre nënujore.

Të dhënat dërgohen duke përdorur rrezet LED, që mundësojnë dërgimin e të dhënave në kompjuterët në sipërfaqe përmes satelitit, duke i përthyer më pas të dhënat në imazhe dhe video. Studiuesit thonë se sistemi është i aftë të ‘ngarkojë dhe shkarkojë multimedia midis dy kompjuterëve të vendosur disa metra larg në ujë,’ me transferimin e të dhënave në 2.11 megabajt për sekondë.

Burimi:Daily Mail/DRONI.al/

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje