“Rinia ka të drejtë të revoltohet”, Akademiku Fuga reagon: Hapini gojën maturantëve dhe do të shohim!

Ndaje

Akademiku Artan Fuga ka reaguar se fundmi lidhur me protesten qe u mbajt sot para ministrise se Arsimit sa i takon provimeve te matures, kryesisht ajo e Letersise.

Fuga mbeshtet rinine dhe shprehet se revolta e tyre eshte e drejte. Sipas Fuges, ligji i arsimit eshte i kalbur dhe se diplomat qe marrin ne fund nuk premtojme per tregun.

Janë të mirë, të edukuar, me etikë të duruar, por politika u ka vendosur gjurin në kokë, po u marrin frymën burokratët, të paaftët, ata që nuk duan një rini të shkolluar!

Gjendja e studentëve dhe e cilësisë të diplomave është po aq e tmerrshme! Shoqëria po i merr frymën rinisë shkollore dhe universitare!

Po prish shpresën e kombit, po e dhunon, e ka lënë pa të drejta, në mëshirën e fatit, në papunësi profesionale, u jep mundësi o shitësa, o roje, o policë, o numurues votash në komisione votimi!

Diplomat pa vlerë në treg!Shkolla nuk është skena e striptizës politike dhe e deklarateve boshe dhe të dëmshme!

Maturantët dëshmojnë se u bëhen privilegje politike antarëve të forumeve politike, se jepen kopje, se ka trajtime të privilegjuara, se ka presione mbi mësuesti politikisht! Hapini gojën maturantëve dhe do të shohim se çfarë na dëgjojnë veshët”,-shkruan Fuga.

/DRONI.al/

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje