Ekspertja e OBSH tërheq deklaratën: “Asimptomatikët e transmetojnë Covidin, nuk kam ditur të shprehem”

Se sa transmetimi i koronavirusit vjen nga njerëzit pa simptoma, kjo është ende një “e panjohur e madhe”, sqaron një shkencëtar i Organizatës Botërore të Shëndetit.

Dr Maria Van Kerkhove tha të hënën se ishte “shumë e rrallë” që njerëzit asimptomatikë të kalonin sëmundjen.

Por ajo tani ka theksuar se kjo vëzhgim u bazua në një studim relativisht të vogël.

Provat sugjerojnë që njerëzit me simptoma janë më infektive, por sëmundja mund të kalohet përpara se të zhvillohen.

Megjithëse një pjesë e njerëzve testojnë pozitive pa simptoma, nuk dihet se sa prej këtyre njerëzve vazhdojnë të infektojnë të tjerët.

Dr Van Kerkhove tha se provat që ajo po diskutonte vinin nga vendet që kishin kryer “gjurmë të detajuara të kontaktit”,

Duke parë hetimet e grupimeve të infeksioneve nga vende të ndryshme, ajo tha se aty ku ishte ndjekur një rast asimptomatik ishte “shumë e rrallë” të gjesh infeksione sekondare midis kontakteve të tyre.

Por ajo tha se bota e ka keqkuptuar, pasi akoma eshte një “pyetje e madhe e hapur” nëse e njëjta gjë si ndodhi ne keto vende mund te ndodhe dhe gobalisht.

Pasiguritë e përfshira theksojnë rëndësinë e masave të bllokimit në “uljen masive të numrit të personave të infektuar”, tha Prof Liam Smeeth, një epidemiolog në Shkollën e Higjienës dhe Mjekësisë Tropikale në Londër.

Ai tha se ishte “befasuar” nga deklarata e OBSH, por nuk i kishte parë të dhënat në të cilat bazohej.

Drejtori i programit të urgjencave shëndetësore të OBSH-së, Dr Michael Ryan, tha se ai ishte “absolutisht i bindur” se po ndodhte transmetimi asimptomatik, “pyetja është sa”.

Dr Van Kerkhove, kreu i OBSH-së i sëmundjeve në zhvillim, bëri dallimin midis tre kategorive:

Njerëzit të cilët kurrë nuk shfaqin simptoma (asimptomatike)

Njerëzit të cilët testojnë pozitivisht kur nuk kanë simptoma – por vazhdojnë t’i zhvillojnë ato (paramptomatike)

Njerëz me simptoma shumë të buta ose atipike që nuk e kuptojnë se kanë koronavirus

Disa raporte bëjnë dallimin midis këtyre kategorive ndërsa të tjerët jo dhe ajo tha se kjo, së bashku me grupet relativisht të vogla të njerëzve të studiuar, e bëjnë të vështirë nxjerrjen e konkluzioneve të forta.

Por Dr Van Kerkhove tha që pesha e provave sugjeroi që njerëzit që kurrë nuk zhvillojnë simptoma nuk luanin një rol të rëndësishëm në kalimin e virusit në vendet e studiuara.

Studimet të cilat testuan mostra të popullatës për të gjetur raste asimptomatike, dhe më pas per te gjurmuar kontaktet e tyre, gjetën infeksione më të vogla sekondare sesa në kontaktet e njerëzve që do të kishin simptoma.

BBC/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje