Zgjedhjet Presidenciale, zyrtarizohet kundërshtari i Trump

Joe Biden ka fituar zyrtarisht nominimin e Partisë Demokratike për të kandiduar perballe Donald Trump në zgjedhjet presidenciale të nëntorit.

Ai tha në Twitter se kishte siguruar 1.991 votat e nevojshëm dhe do të luftonte për të “fituar betejën për shpirtin e kombit”.

BBC shkruan se ai kishte qenë i nominuari efektiv që kur Bernie Sanders u tërhoq në prill. Coronavirus – dhe efekti i tij në ekonomi – dhe trazirat e fundit civile janë të sigurta se do të dominojnë zgjedhjet.

Z. Biden, i cili shërbeu si nënkryetar i Barack Obama, filloi fushatën parësore në Iowa dhe New Hampshire, por më pas ndërtoi vrull me një fitore bindëse në Karolinën e Jugut.

Ai më pas mbizotëroi në të ashtuquajturat konkurset televizive, duke marrë 10 nga 14 shtetet nen vete.

/DRONI.al/

/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje