Opozita parlamentare sot tek rezidenca amerikane, Yuri Kim do përpiqet t’i bindë për marrëveshjen

Opozita parlamentare  sot do te kete takim me ambasadoren e SHBA-së Yuri Kim.

Takimi do të mbahet në rezidencën e ambasadës ndërsa, një ditë pas arritjes së marrëveshjes për reformën elektorale.

Në takimin e sotëm janë 3 kryetarët e grupeve parlamentare Myslim Murrizi, Edmond Stojku dhe Nimet Musai, dhe përfaqësuesja e opozitës parlamentare në Komisionin e Reformes Zgjedhore, Rudina Hajdari por dhe ambasadori i BE-se, Luigi Soreca.

Më 4 qershor opozita parlamentare i dërgoi një letër ambasadorëve ku shprehej se nuk do ta votojë kodin e ri zgjedhor nëse shumica në kuvend nuk do të krijojë kushte dhe garanci për një dialog serioz për kalimin nga listat e mbyllura tek ato të hapura.

Më tej shkruhet se përjashtimi i plotë i opinioneve të larmishme i opozitës parlamentare është fyes. Ndërsa mbrëmë Rudina Hajdari, deputete e opozitës parlamentare u shpreh se firmosi marrëveshjen për të mos penguar integrimin e Shqipërisë drejt BE.

/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje