OBSH ndryshon qëndrim, pse këshillon vendosjen e maskave në publik

Ndaje

Personat mbi 60 vjeç ose me çështje shëndetësore duhet të mbajnë një maskë të shkallës mjekësore kur janë jashtë dhe nuk mund të distancohen nga shoqëria, sipas udhëzimeve të reja nga Organizata Botërore e Shëndetit, ndërsa të gjithë të tjerët duhet të mbajnë një maskë pëlhure me tre shtresa.

Njoftimi të Premten shënon një ndryshim të rëndësishëm të qëndrimit nga OBSH, i cili deri më tani nuk kishte deshire qe te mbaheshin maska nga publiku për shkak të provave të kufizuara që ato ofrojnë mbrojtje.

Dokumenti i ri udhëzues i trupit shëndetësor thotë se ata mbi 60-tat dhe njerëzit me kushte themelore shëndetësore duhet të mbajnë maska ​​mjekësore në “ambiente ku distanca fizike nuk mund të arrihet” për shkak të “rrezikut të shtuar të infeksionit dhe / ose rezultateve negative”.

Të gjithë të tjerët duhet të veshin një maskë prej pëlhure me tre shtresa: pambuku absorbues më i afërt me fytyrën, i ndjekur nga një shtresë polipropileni dhe më pas një shtresë sintetike e cila është rezistente ndaj lëngut, tha OBSH. Ajo parashikon që këto maska ​​mund të bëhen në shtëpi, por që ndërmarrjet e vogla mund të fillojnë të prodhojnë ato, duke siguruar edhe punë.

OBSH tha se njerëzit duhet të këshillohen të veshin maska ​​jo vetëm në autobusë dhe trena, por edhe kudo që distanca fizike mund të jetë e vështirë – në dyqanet ushqimore, në punë, në tubimet shoqërore, në tubimet masive dhe në ambiente të mbyllura, përfshirë shkolla, kisha, xhami dhe vendet e tjera të adhurimit.

/DRONI.al/

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje