Trump i heq vizën OBSH-së, fondet kalojnë te organet e tjera

Ndaje

Presidenti amerikan Donald Trump ka njoftuar se po i jep fund marrëdhënieve te SHBA me Organizatën Botërore të Shëndetit (OBSH).

Presidenti ka akuzuar OBSH që nuk ka mbajtur përgjegjësinë e Pekinit për pandeminë koronavirus.

“Kina ka kontroll të plotë mbi Organizatën Botërore të Shëndetit”, tha presidenti ndërsa njoftoi masa që synojnë ndëshkimin e Pekinit.

Uashingtoni do të ridrejtojë fondet te organet e tjera, tha ai, shkruan BBC.

SHBA është kontribuesi më i madh i agjencisë globale të shëndetit, duke siguruar më shumë se 400 milion dollarë (324 milion;; 360 milion €) në 2019.

Z. Trump, i cili po bën fushatë për rizgjedhje këtë vit dhe është kritikuar për trajtimin e tij të pandemisë, i cili ka fajësuar Kinën për përpjekjet e pakta qe bene për të mbuluar shpërthimin e koronavirusit.

/DRONI.al/

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje