DETAJE/Urdhri ekzekutiv që shënjestron rrjetet sociale, pse Trump e firmosi menjëherë

Ndaje

Presidenti amerikan, Donald Trump, firmosi të enjten urdhrin ekzekutiv që ripërkufizon mbrotjen ligjore që gëzonin rrjetet sociale. Urdhri u firmos vetëm dy ditë pasi Twitter konsideroi si mundësisht keqinformues dy postime të Presidentit.

Strategjia mbështetet kryesisht në një urdhër ekzekutiv të nënshkruar rishtazi që kërkon të kufizojë fushën e një ligji të vitit 1996 që mbron kompanitë e teknologjisë nga shumë padi. Trump gjithashtu u zotua të ndjekë legjislacionin ende të papërcaktuar për të paguar ato mbrojtje.

Edhe nëse lëvizjet e Trump nuk do të ndryshojnë shumë gjatë natës në Twitter, Facebook ose platforma të tjera, ato do të plotësojnë dëshirat e tij politike për të kërcënuar ndërmarrje të mëdha të teknologjisë.

Pse po e bën këtë?

Trump me javë të tëra ka folur për të adresuar pretendimet e republikanëve se platformat e mediave sociale ngacmojnë pikëpamjet konservatore, duke bërë thirrje në fillim të këtij muaji se “E majta Radikale është në komandë dhe kontroll të plotë të Facebook, Instagram, Twitter dhe Google.” Ai shtoi: “Administrata është duke punuar për të korrigjuar këtë situatë të paligjshme “.

Nuk ekziston asnjë provë përfundimtare dhe platforma si Facebook, Google dhe Twitter, dhe kompanitë kanë mohuar në mënyrë të vazhdueshme shtypjen me qëllim të çdo pikëpamjeje politike, pasi ato zbatojnë politika kundër sjelljes së urrejtur ose të rrezikshme.

Një anëtar i Komisionit Federal të Zgjedhjeve, Demokrati Ellen Weintraub, i ka quajtur pretendimet një “teori konspirative” të pabazë. Kontrolluesit e pavarur të fakteve kanë gjetur gjithashtu se pretendimet janë të pabazuara.

Trump u zotua të mërkurën të ndërmarrë një “veprim të madh” kundër Twitter dhe ndërmarrjeve të tjera të mediave sociale pasi shpërtheu polemika.

Në një ceremoni nënshkrimi për urdhrin ekzekutiv të enjten, Trump përmendi etiketat e kontrollit të fakteve në Twitter si një “shembull të egër” të asaj që ai e quajti kompani duke u rrëshqitur në “aktivizëm politik”.

“Zgjedhjet që bën Twitter kur zgjedh të shtypë, modifikojë, listën e zezë, ndalimin e hijeve janë vendime editoriale, të pastra dhe të thjeshta, ato janë vendime editoriale,” tha ai. “Në këto momente Twitter pushon të jetë një platformë neutrale publike dhe ata bëhen një redaktues me një këndvështrim.”

Cfare do te beje saktësisht urdhri i Trump?

Për një gjë, urdhri i Trumpit do ta drejtonte Departamentin e Tregtisë që t’i kërkojë FCC të rishikojë kur faqet e internetit të kualifikohen për mbrojtjet ligjore të Seksionit 230.

Do të ndalonte agjensitë federale të reklamojnë përmes rrjeteve sociale që “shkelin parimet e fjalës së lirë”, dhe u jep agjencive 30 ditë për të raportuar shpenzimet e tyre dhe “kufizimet e të folurit të bazuar në këndvështrimin” në platformat ku ata kanë shpenzuar para.

Më në fund, i ngarkon FTC dhe avokatët e përgjithshëm të shtetit, në partneritet me Departamentin e Drejtësisë, të rishikojnë nëse kompanitë e internetit kanë mashtruar ose kanë qenë të padrejtë ndaj përdoruesve duke censuruar fjalimin politik përtej asaj që ata kanë zbuluar publikisht.

/DRONI.al/

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje