FOTO/SHBA pati përparësi gjatë pandemisë së koronavirusit, pse ndryshon nga vendet e tjera

Dy ditë pasi SHBA regjistroi rastin e parë të koronavirusit, Donald Trump tha se situata ishte “plotësisht nën kontroll” dhe siguroi publikun se “do të ishte thjesht mirë”.

Pas katër muajsh virusi është përhapur në të 50 shtetet, duke lënë një numër vdekjesh prej 100,000 nga më shumë se 1.6 milion raste të konfirmuara, shkruan BBC.

Eshte hedhur një vështrim se si ato shifra krahasohen me vendet e tjera të botës dhe se si situata mund të zhvillohet gjatë disa muajve të ardhshëm.

Si krahasohet situata në SHBA?

Presidenti Trump tregoi nivelet e vdekshmërisë në një konferencë në prill, ku numri i të vdekurve në SHBA u bë më i larti në botë në fillim të prillit dhe është rritur në mënyrë dramatike që nga ajo kohë.

Presidenti Donald Trump fillimisht tha se “50 deri në 60,000” njerëz mund të vdisnin gjatë shpërthimit, por në maj ai tha se ishte me shpresë se numri i tyre do të ishte më i ulët se 100,000. Kjo pikë referimi tani është arritur, megjithëse ka ende rreth 1.000 vdekje në ditë mesatarisht.

Në vend që të përqendrohet në vdekje, zoti Trump ka preferuar të citojë shkallën e vdekshmërisë – ky është numri i njerëzve që kanë vdekur në lidhje me popullsinë e vendit – si dëshmi që SH.B.A.-ja ka trajtuar virusin në mënyrë më efektive se disa kombe të tjera.

Grafiku më poshtë tregon vendet me numrin më të lartë të vdekjeve dhe, në të djathtë, nivelin e vdekshmërisë së tyre.

Belgjika prsh, me një popullsi prej 11.5 milion, ka parë 82 njerëz në çdo 100,000 te vdesin gjatë shpërthimit të koronavirusit ndërsa SHBA, me një popullsi prej rreth 330 milion, ka parë gati 30 njerëz në çdo 100,000 të vdekur.

Por nëse e shikoni Nju Jorkun – shteti i goditur më keq në SH.B.A. – shkalla e vdekshmërisë është afër 150 njerëz në çdo 100,000, gjë që tregon se ka shumë ndryshime në të gjithë SHBA.

Një nga problemet me krahasimin e vendeve është se shumë prej tyre raportojnë vdekje në mënyra të ndryshme. Për shembull, Belgjika përfshin vdekje kur koronavirusi dyshohej të ishte i pranishëm, por kurrë nuk u konfirmua me një provë. Disa shtete amerikane regjistrojnë vdekjet në këtë mënyrë, por jo të gjitha.

Ka pasur gjithashtu pyetje nëse të dhënat zyrtare nga disa vende mund të besohen. Kritikët e Kinës në veçanti e kanë akuzuar atë për nën-raportim të shkallës së shpërthimit të saj.

Një çështje tjetër është që vendet mund të jenë në faza të ndryshme të një shpërthimi. Në shumë vende evropiane është e qartë se numrat e rasteve ditore po bien ndjeshëm dhe ato po kalojnë kulmin. Por nuk mund të thuash të njëjtën gjë për SHBA për momentin.

Pse janë të vështira krahasimet ndërkombëtare?Pse kaq shumë njerëz po vdesin në Belgjikë?

Disa vende në Evropë patën shpërthime në të njëjtën kohë kur SH.B.A. dhe të gjithë ata kanë parë që numri i vdekjeve të rritet shpejt dhe si arrin kulmin bie, por ne SHBA ende nuk po ndodh.

Një nga arsyet që numri i vdekjeve të përditshme në SH.B.A është përhapur eshte se ka pasur qendra të shumta infeksioni që u zhvilluan në periudha të ndryshme dhe u përhapën me ritme të ndryshme.

Në New York, virusi goditi herët, u përhap shpejt dhe arriti kulmin në fillim të prillit. Megjithatë, në pjesën tjetër të SH.B.A.-së, numri i vdekjeve të përditshme ka qenë i ngadaltë në rënie.

Disa shtete të tjera që u prekën keq herët, si Luiziana dhe Michigan, gjithashtu kanë parë një rënie të konsiderueshme të numrit të vdekjeve të përditshme si ajo në New York.

 

Por ndërsa situata në ato shtete është përmirësuar, të tjerët janë përkeqësuar. Rreth një e treta e të gjitha shteteve panë më shumë vdekje javën e kaluar në krahasim me një javë më parë, me Rhode Island, Mississippi dhe Ohio duke parë disa nga rritjet e përqindjes më të madhe.

Sh.B.A  ka përparësi në testim

Javët e fundit, Presidenti Trump ka folur për numrin e testeve që janë kryer në SH.B.A. Të dhënat më të fundit tregojnë se SH.B.A. ka realizuar rreth 15 milion teste deri më tani.

Kjo shifër vendos SH.B.A.-së përpara vendeve të tjera përsa i përket testimit, raporton abcnews.al

Vendet që realizuan testimet më herët dhe përdorën gjurmimin e kontaktit kanë qenë më të suksesshmit në ngadalësimin e përhapjes.

Për shembull, në Korenë e Jugut, ata kryen shumë testime  në fillim të  shpërthimit dhe arritën të mbajën nën kontroll virusin. Më pak se 300 njerëz kanë vdekur në vend, i cili ka një popullsi prej rreth 50 milion banorësh.

Por siç tregon grafiku i mësipërm, zyrtarët me të vërtetë rritën numrin e testimeve disa javë pas viktimës së parë në SHBA.

Zyrtari i lartë shëndetësor amerikan për sëmundjet infektive, Anthony Fauci, pranoi në fillim të marsit se sistemi i testimit ishte “kishte dështuar” dhe se SH.B.A. nuk ishte në gjendje të furnizonte vendin me teste në krahasim me vendet e tjera, raporton abcnews.al

Nëse shifra 15 milion është e saktë, kjo do të thotë që vetëm 4.5% e popullsisë është testuar.

BURIMI:BCC/DRONI.al/

/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje