Reforma zgjedhore/Hajdari del kundër marrëveshjes së arritur: Po i mbyllin derën diasporës

Ndaje

Bashkëkryetarja e reformës Zgjedhore, Rudina Hajdari në fjalën e sja pas mbledhjes së Këshillit Politik është shprehur se pikat për të cilën sot u dakordësuan palët janë të parëndësishme.

Pas mbledhjes së tryezës, Hajdari tha se PS dhe PD kanë rënë dakord për financim miks të fushatave zgjedhore, duke kërkuar dyfishim të buxhetit nga qeveria, por sipas saj, këto para do të jenë të taksapaguesve shqiptarë.

Gjithashtu, Hajdari tha se nuk është dakord dhe me zvogëlimin e periudhës zgjedhore mes dative 15 prill – 15 maj dhe 15 tetor – 15 nëntor, pasi sipas saj, me këtë iu mbyllet dera emigrantëve, të cilët vijnë zakonisht në muajin qershor.

“Nëse ne ndryshojmë fashat e orarit të atyre që votojnë, ne I mbyllim derën diasporës. Në qershor vijnë shumë njerëz nga diaspora. Këta po heqin këtë fashë, duke iu hequr të drejtën diasporës për të votuar. Pra, me këtë ndryshim ne I mbyllim dy herë derën diasporës”,-u shpreh ajo.

/DRONI.al/

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje