Ministrja Margariti konfirmon projeksionin e Rames, ne vend te Teatrit nje ‘pallat pioneresh’

Ndaje

Teatri i ri po projektohet si nje qender femijesh dhe jo si teater. Duket se ajo qe Kryeministri Rama tha para pak ditesh se ne vend te Teatrit nuk do te kete teater, tashme eshte pjekur dhe ka hyre ne linje institucionale.

Ministrja e Kultures Elva Margariti tha sot ne nje interviste se ndertesa e re do te jete nje destinacion per femijet. Ajo nuk tha se do te zhvendoset nder te tjera edhe Teatri i Kukullave i cili po ashtu eshte ne syrin e ciklopit.

“Ministria e Kulturës dhe të gjitha aktet që ka ndërmarrë deri tani, në asnjë moment, nuk ka folur për tjetërsim të funksionit të truallit. Nuk ka asnjë pikëpyetje që të ngrihet. Kalimi në Bashkinë e Tiranës ishte një mënyrë për t’i bërë ballë të gjitha hapave burokratik. Fokusi është të krijojmë një rrjet destinacionesh për fëmijët”, tha Margariti gjate nje interviste ne A2.

Margariti Nderkaq ka shprehur edhe arsyet qe cuan tek pronesia e bashkise mbi teatrin dhe soguroi se siperfaqja e ndertimit nuk do te preket.

Por pak kohe para shembjes kryetari i Bashkise Erion Veliaj tha se nje pjese e truallit do te shitet per te siguruar parate e ndertimit te asaj qe mund te thirret edhe “Pallati i Pionereve“.

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje