DOKUMENTI/Shembja e Teatrit Kombëtar, ky është argumenti kryesor i komisionit të ekspertëve

Ndaje

Ne vijim të denoncimit për ekspertizën e grupit të punës në Ministrinë e Kulturës që vendosi për shkatërrimin e Teatrit Kombëtar, Forumi për Mbrojtjen e Trashëgimisë Kulturore ka publikuar Memon e përgatitur nga ky grup për të argumentuar këtë krim ndaj trashëgimisë.

Argumenti kryesor i përdorur nga ‘ekspertet’ e trashëgimisë ishte mungesa e eurokodeve në ndërtimin e godinës së Teatrit. Me këtë logjikë, duhet të rrëzohet çdo ndërtese historike në Shqipëri, që nga kompleksi i ministrive, korpusi universitar, akademia e arteve dhe çdo ndërtesë historike.

Duhet kuptuar nga opinioni publik se ky Komision nuk kishte në përbërjen e tij asnjë specialist të fushës, arkitekt, restaurator historian.

/DRONI.al/

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje