Vala e dytë e koronavirusit, Trump i vendosur dhe i prerë: SHBA nuk do të mbyllet më

0Shares
0

Presidenti Donald Trump të enjten tha se nuk do te lejoje mbylljen e vendit, nëse Sh.B.A goditet nga një valë e dytë e infeksioneve me koronavirus.

“Njerëzit thonë se është një mundësi shumë e veçantë, është standarde,” tha Trump kur u pyet për një valë të dytë gjatë një turneu në një fabrikë Ford në Michigan.

“Ne do të shuajmë zjarret. Ne nuk do të mbyllim vendin, “tha Trump. “Ne mund t’i shuajmë zjarret. Por ne nuk po e mbyllim vendin tonë. ”

Trump ka thënë më parë se mund të ketë prape raste të pandemisë që vazhdojnë në Sh.B.A gjatë verës, por ai pohon se ato do të vulosen. Ekspertët e shëndetit, përfshirë ata në administratën Trump, kanë thënë se virusi ka të ngjarë të vazhdojë të përhapet gjatë vjeshtës dhe dimrit, dhe mund të bëhet edhe më i vështirë për të luftuar sapo të fillojë sezoni i gripit.

Dr. Anthony Fauci, drejtor i Institutit Kombëtar të Alergjisë dhe Sëmundjeve Infektive dhe një anëtar i grupit të punës te  koronavirust i Shtëpisë së Bardhë, i tha Washington Post këtë javë se ai “ka dyshim” se do të ketë valë të reja rastesh.

“Virusi nuk do të zhduket,” i tha ai Postit. “Eshtë një virus shumë i transmetueshëm. Në çdo kohë të caktuar, është një vend apo një tjetër. Për sa kohë që është rasti, ekziston rreziku i ringjalljes. ”

Drejtuesit e shtetit  kanë vendosur kufizime të ashpra për banorët dhe bizneset në përpjekje për të ngadalësuar përhapjen e sëmundjes. Por me ekonominë e Sh.B.A-së duke u tendosur nën rregullat e distancës sociale, Trump i ka bërë thirrje me zë të lartë vendit të fillojë procesin e rihapjes.

/DRONI.al/

/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje