OBSH shuan shpresat dhe paralajmëron: Evropa do të preket nga vala e dytë në dimër

Ndaje

Evropa do të goditet nga një valë e dytë e koronavirusit – është vetëm një pyetje se kur dhe sa e madhe, sipas shefit të BE-së për kontrollin e sëmundjeve.

Dr Andrea Ammon e nxiti kontinentin të përgatitet për një krizë tjetër, për të cilën ajo tha se ishte e pashmangshme sepse kaq pak njerëz do të kenë zhvilluar imunitet COVID-19.

Studimet sugjerojnë se më pak se 15 përqind e popullsisë në vendet e goditura nga Evropa tashmë janë infektuar, duke e lënë shumicën të prekshme në të ardhmen.

Dr Ammon paralajmëroi per virusin – i njohur shkencërisht si SARS-CoV-2 – se nuk po shkon së shpejti sepse është “përshtatur shumë mirë te njerëzit”.

Ekspertët më të lartë kanë paralajmëruar kundër festimit ndaj shifrave që tregojnë se shpërthimet po zvogëlohen në të gjithë Evropën sepse beteja nuk është arritur akoma.

Pothuajse të gjithë shkencëtarët pajtohen që infeksioni është i detyruar të rishfaqet në një valë të dytë në mungesë të një vaksine ose kurimi për koronavirus.

Frika më e madhe është se vala e dytë do të ndodhë gjatë dimrit dhe përkon me sezonin e gripit, i cili mund të mposhtë spitalet tashmë të zhytura.

DailyMail/DRONI.al/

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje