Aleanca për Teatrin protestë para SPAK, zbulohen paditë për emrat e njohur

Ndaje

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrin ka nisur sot protestën e saj para SPAK, ku kërkon vijimin e hetimit lidhur me shembjen e Teatrit Kombëtar.

I pari që ka marrë fjalën para protestuesve ka qenë Regjisori Edmond Budina.

Ky i fundit pohoi se SPAK duhet të hetojë tentativën për vrasje nga policia, pasi brenda teatrit gjatë kohës që po niste shembja, kishte artistë brenda. Regjisori Budina tha se  do të vazhdojnë protestat deri sa të shohin një lëvizje nga prokuroria.

Sakaq aleanca njoftoi per tre padi qe do te dergohen tek SPAK lidhur me Teatrin, ku jane disa emra te njohur qe do te perballen me drejtesine.

Avokatja e njohur permendi padine ndaj kryetarit te Bashkise, nenkryetarit te Bashkise per vendimin e kalimit te pronesise,  ministrit te Brendshem dhe drejtorit te Policise Ardi Veliut nen akuzen e vrasjes me paramendim, per shkak se artistet ishin brenda kur u shemb Teatri, me pas nje padi per ish-ministren e Kultures dhe ate aktuale si dhe drejtorit te teatrit Hervin Culi.

vijon..

/DRONIi.al/

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje