TEATRI/Organizatat e njohura reagojnë ashpër: Kërkojmë lirimin e Këlliçit dhe artistëve, janë të arrestuar politikë!

Ndaje

Belind Këlliçi, Kryetar i FRPD, dhe dhjetëra aktivistë janë arrestuar në mënyrë brutale nga policia disa momente pas prishjes së teatrit kombetar.

EDS (Forumi Studentor i Partisë Popullore Europiane) ka reaguar duke denuar ashpër arrestimet që qeveria socialiste e Shqipërisë ka ndërmarrë mbi Belind Këlliçin, kryetar të FRPD, dhe dhjetëra artistëve dhe aktivistëve të shoqërisë civile.

Presidenti i EDS, z. Carlo Angrisano, në një reagim të fortë publik tha se komuniteti ndërkombëtar nuk mund ta lejojë këtë akt të ndodhë në zemër të Europës. Në reagimin e tij, Angrisano shton: “Belind Këlliçi dhe artistët u arrestuan brutalisht për shkak të pikëpamjeve të tyre politike kundër shembjes së Teatrit Kombëtar, një trashëgimi e veçantë arkitekturore që u shkatërrua prej regjimit socialist. Teatri tani u shemb. Së bashku me të, edhe një pjesë e madhe e historisë shqiptare dhe europiane.”

Po ashtu, Tilman Kuban, kryetar i Junge Union (Forumi Rinor i kristian demokrateve te CDU në Gjermani) ka reaguar mbi shembjen e Teatrit Kombëtar dhe arrestimet që janë bërë nga autoritetet shqiptare.

Në reagimin e tij, Kuban shprehet “Belind Këlliçi u arrestua për shkak se protestoi kundër regjimit socialist në Shqipëri.” Kryetari i të rinjve të CDU shtoi gjithashtu se “ne qëndrojmë përkrah vlerave të demokracisë dhe lirisë dhe iu bëjmë thirrje autoriteteve të lirojnë gjithë aktivistët e shoqërisë civile.”

“Shkatërrimi i Teatrit Kombëtar, bashkë me sjelljen brutale të policisë gjatë kësaj krize pandemie, është një akt dhune që shkon përtej vlerave të lirisë dhe demokracisë, me të cilat ne si shoqëri europiane krenohemi. Ky akt i papritur dhune nga autoritetet shqiptare, i vendos njerëzit përballë rrezikut të COVID-19 dhe, nëse kjo pasohet nga një shpërthim masiv i virusit, do të jetë përgjegjësi e autoriteteve.

Për gati dy vite e gjysëm, aktivistët kanë bërë qëndresë për të ndaluar socialistët ta shembin këtë monument me vlera historike për Shqipërinë dhe Europën. Çështja e Teatrit Kombëtar duhej zgjidhur nëpërmjet dialogut dhe jo nëpërmjet vetë-vendimmarjes, njësoj siç propozoi edhe Komisionerja e BE për Kulturën, znj. Mariya Gabriel. Ne bëjmë thirrje për lirimin e menjëhershëm të gjithë të arrestuarve politikë nga sundimi i Edi Ramës dhe, në emër të gjithë partnerëve, dënojmë ashpër këtë politikë shtypëse”,-thuhet ne reagimet.

Dy organizatat me siper YEPP dhe EDS jane organizatat rinore zyrtare te EPP dhe Junge Union eshte forumir rinor i CDU.

EDS urges the Albanian Government to release Belind Këlliçi Immediately

/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje