Rama injoron mundesine per dialog per Teatrin

Ndaje

Kryeministri Edi Rama nuk do të dialogojë me artistët rreth mundësisë së rindërtimit të tij, te pakten kete la per tu kuptuar fjate nje interviste për Euronews Albania.

“Po mirë s’i t’ia bëjë unë këtyre artistëve të tjerë që thonë ne duam projektin e ri dhe duam një Teatër të Ri, si t’ia bëjmë? Pastaj çfarë do të thotë të ndërtohet siç ka qenë një vepër e ndërtuar nga ushtria italiane për të argëtuar ushtarët italianë?”, tha Rama.

Kryeministri ironizoi se fjalët artistë dhe aktivistë janë përdorur shpesh kohët e fundit duke i zhvlerësuar ato.

“10 mijë, 20 mijë… 200 mijë artistë mund të gjenden për të firmosur, dhe nëse çështja qenka kaq artistike dhe shekspirjane, opozita të vijë të bëjë reformën zgjedhore, të përcaktojmë rregullat e lojës kur të shkojmë në zgjedhje, bijët dhe bijat e Shekspirit e sjellin opozitën në qeveri dhe ajo me alternativën e rindërtimit të teatrit siç ishte, kështu zgjidhen gjërat në demokraci, nuk bëhen me buzëkuqe apo zëvendësime të roleve,” , theksoi Rama.

Për shembjen e teatrit, Kryeministri mori si shembull një rast në Gjermani ku u kundërshtua rindërtimi i një ndërtese fashiste jo-monument kulture.

Rama këmbënguli se i tillë është edhe rasti i Teatrit Kombëtar, jo monument kulture, por godinë “tallashi” që u ndërtua për argëtimin e fashistëve.

Ne fakt Teatri Kombetar u projektua me kwrkesen e Mbretit Zog me 1938 dhe perfundoi se ndertuari me 1939. Ajo ne fillim ishte qender multikulturore per banoret e Tiranes dhe koshte edhe teater. Ne 1943 u shnderrua ne kinema dhe ne 1945 serish ne Teater.

Rama kerkoi ta ndertonte Tetarin permes nje kontrate PPP qe i jepte nje kompjie ndertimi gati 7000 metra toke publike ne zonen me te shtrenjte te Tiranes. Kontrata u prish nga presioni i Opozites dhe Aleances per Teatrin. /DRONI.al

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje