Niset autobusi i parë me punonjës sezonalë në Greqi

Ndaje

Niset autobusi me emigrantë shqiptarë drejt Greqisë të cilët kanë përfitimin nga marrëveshja mes dy vendeve për punësimin sezonal.

Mesohet se ka qene nje autobus me 26 emigrantë i nisur drejt shtetit grek ditën e sotme, ku do të kalojnë përmes një tunel dezinfektimi në pikën kufitare të Kakavijës.

Atje më pas, atyre do i matet temperatura, si dhe i do i merren të dhënat personale. Ndërkohë që nëse ndonjëri prej tyre shfaq shenja të koronavirusit, do i nënshtrohet një tamponi molekular.

Përzgjedhja e tyre u bë pas aplikimit online në faqen zyrtare të qeverisë greke.

Sakaq Greqia ka shtyre hapjen e plote te kufijve me Shqiperine deri ne 15 Qershor, por nderkohe lejon hyrje-daljen e atyre shqitpareve qe kane kontrata pune si dhe atyre qe disponojne leje qendrimi te perhershme ne Greqi.

/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje